CA350XG-2: 350 Amp Expansion Gap and Joint Kit Assembly
Shipping calculated at checkout.
Description
Directions:
The CA350XG-2 will be able to accommodate up to an expansion gap of 2". The gap should be set based on the bar temperature e.g., a bar with a temperature of 60°F should have gaps placed at a distance of 1 inch.
Conductor Bar: CA350
Expansion required at: 200ft (m)
Power feeds included: 350F
Jumper(s) included: 2
Disclaimer: Gap Guide Bracket is used for mounting.
Delivery and Shipping
Shipping calculated at checkout. View out shipping policy.
Measurements
Shop Leading Brand Names
SAF-T-BAR Electrification
Directions:
Conductor Bar: CA350
Power feeds included: 350F